Standardy ochrony małoletnich - nowelizacja przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Rodzaj szkolenia: szkolenie tematyczne
pracownicy Wydziału Oświaty,
skarbnicy,
dyrektorzy/kierownicy/naczelnicy,
bibliotekarze,
sekretarze,
nauczyciele,
pracownicy administracji,
dyrektorzy,
włodarze
W dniu 15 lutego 2023 r. wchodzą w życie znowelizowane przepisy Kodeksu rodzinnego i nieletnich, w ramach których każda placówka oświatowa zobligowana jest do wprowadzenia Standardów ochrony małoletnich, odnoszących się do wykrywania i zapobiegania przemocy wobec małoletnich dzieci. Z kolei ustawa o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (nowelizacja z dnia 28 lipca 2023 r.) wprowadza nowe obowiązki nałożone na organy prowadzące i dyrektorów placówek oświatowych.

Do kogo jest skierowane szkolenie:
Szkolenie kierowane jest do pracowników socjalnych, członków Zespołów Interdyscyplinarnych, policjantów, pracowników PCPR-ów, pracowników placówek oświatowych, prawników.

Cele szkolenia:
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników ze zmianami w przepisach prawa, zwrócenie uwagi na konieczność objęcia małoletnich szczególną opieka zapewniającą bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne.

Po zakończeniu szkolenia uczestnik będzie potrafił/wiedział:
  • znał przepisy prawa dotyczące ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
  • wiedział, na jakie działania trzeba zwrócić uwagę w czasie pracy z dziećmi i młodzieżą.
  • wiedział, jak przygotować i stosować standardy ochrony dziecka przed krzywdzeniem.
  • wiedział, w jaki sposób dyrektor placówki będzie monitorował i kontrolował stosowanie standardów.
  • wiedział, w jaki sposób należy współpracować z administracją i obsługą w placówce w zakresie ochrony małoletnich.
  • wiedział, w jakim zakresie może i powinien współpracować z rodzicami uczniów i wychowanków.

1. Standardy ochrony małoletnich – podstawa prawna
  • Analiza zapisów obowiązujących aktów prawnych
2. Diagnoza sytuacji w placówce oświatowej
  • Przygotowanie i przeprowadzenie diagnozy:
    • Przegląd dokumentów obowiązujących w placówce;
    • Narzędzia diagnostyczne, respondenci, wnioski.
3. Procedury obowiązujące w placówce
  • Standardy ochrony małoletnich jako dokument wewnętrzny placówki, monitorowanie, kontrola i dokumentowanie stosowania standardów.
  • Bezpieczeństwo ucznia, wychowanka w placówce oświatowej – procedury, regulaminy.
  • Zasady zapewniające bezpieczne relacje między dziećmi, uczniami  a pracownikami placówki oświatowej, zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, działania interwencyjne w placówce. Dokumentowanie podejmowanych czynności.
  • Opieka psychologiczno-pedagogiczna po ujawnieniu krzywdzenia, wsparcie dziecka i rodzica.
4. Nadzór pedagogiczny dyrektora placówki
  • Odpowiedzialność nauczyciela i dyrektora za bezpieczeństwo uczniów, wychowanków.
  • Obowiązki dyrektora w zakresie zatrudniania nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.
  • Bezpieczeństwo ucznia w sieci, blokowanie treści niepożądanych, korzystanie z telefonów komórkowych, RODO.